Kendini Satmak !

 

En İyi Ticaret Kendini Satmaktır

a

 

Bu başlığa olumsuz tepki vermeden önce size kendimi satmama(tanıtmama) izin verin. Evet evet! Parantez içindeki kelime ile aynı anlamı ifade eden bir kavramdan bahsediyoruz. Kendini satmak. Bizler bu davranışı gün içinde defalarca yaparız. Bazen istemeden(bilinçaltı) bazense ihtiyaç duyduğumuz anlarda pazarlama çalışmalarımız başlar. Hatta doğduğunuz andan itibaren satış yeteneğiniz olduğunu biliyor muydunuz? Peki mesleğiniz ne olursa olsun hergün satış yaptığınızı biliyor muydunuz?

Öncelikle satış kelimesinin sözlük anlamına göz atalım.
Satış: Doğru ürünü, doğru yerde, kabul edilebilir bir bedel karşılığında vermektir. (başarılı satış)
Satış: Bir ihtiyacı açığa çıkarıp onu gidermektir.

Bu açıklamayı biraz genişletmenizi istiyorum.  Aslında çok genel anlamlar içerdiği kesin. Gelin bunu kendimize uyarlayalım.

Yeni doğan bir bebek nasıl satış yapabilir? Cevap veriyorum: Ağlayarak. Evet! Ağlayarak.
Bebekler ağladıklarında bir ihtiyacı olduğunu bildirir. Acıkmıştır, gazı vardır, ilgi istiyordur vs… Evebeynler ağlayan bebekleri ağlamaya devam ettiği sürece huzurlu olamaz. Dolayısıyla ağlayan bir bebek emziği haketmiş demektir. Ve ya V.I.P anne eli gaz çıkarma hizmetlerinden yararlanacaktır:) İhtiyacı giderilen bebek ağlamaya son verir.

Yukarıdaki paragrafta altı çizili sözcükleri inceleyip “satış” tanımına tekrar göz atın. Bu noktada karşılıklı alışveriş vardır. Masumane bir alışverişten bahsettiğimiz için kimin müşteri konumunda olduğu bakış açısına göre değişiklik gösterir.

Anne, emzik karşılığında sükuneti satın almıştır. (Satıcı bebek)
Bebek, emzik karşılığında sükuneti vermiştir (Satıcı anne)

Peki bu farkındalığı avantaja nasıl çeviririz?

Yeni bir işe gireceksiniz. Bireysel çabanızın karşılığında ücret almak üzere başvurunuzu yaptınız. Sizi işe almak isteyen veya işçiye ihtiyacı olan bir firma var. Firmanın işe alım uzmanıyla görüşmeye davet edildiniz. İşte satış başlıyor.

İşverenin iş ihtiyacını gidermek üzere bir ürüne (size) ihtiyacı var. Bu durumda ürün sizsiniz. Aynı şekilde satıcı da sizsiniz. Neticede yanınızda getirebileceğiniz bir akrabanız sizi tanıtmayacak. Kendinizi tanıtacaksınız (satacaksınız)

Aranılan pozisyon “çağrı merkezi müşteri temsilciliği”

İnsan kaynakları personeli sizi tanımaya yönelik birkaç soru sordu ve kendinizi tanıtmanız bekleniyor. Özelliklerinizi bir düşünün. Örneğin. Çok güzel resim çizebiliyorsunuz. Özellikleriniz bununla sınırlı değil. Aynı zamanda çok hızlı ve uzun soluklu koşabiliyorsunuz. Dahası profesyönel bir fotoğrafçısınız. Hmm bayağı özelliklerimiz var sanırım. Peki bu özellikler çağrı merkezinde müşteri temsilciliğiyle nekadar alakalı?

Evet iyi bir ressam olarak para kazanabilirsiniz. İyi bir ajansta fotoğrafçı olarak da iyi gelir elde edebilirsiniz. Milli koşucu da olabilirsiniz. Fakat şuan çağrı merkezi müşteri temsilciliğinden söz ediyorsak bahsettiğiniz özelliklerin hiçbir faydası olmayacaktır. Satışın olmazsa olmaz iki argümanı özellik ve fayda ilişkisidir. (Özellik-Fayda konusunu ilerleyen makalelerimde işleyeceğim.)

Tahmin ettiğiniz gibi bu pozisyon için gerekli özelliklerinizin: diksiyonunuzun iyi olması, hızlı okuma yeteneğine sahip olmanız, sabırlı, sakin olabilmeniz yönünde olduğudur. Bu özelliklerinizin işverene sağlayacağı faydalar: Sağlıklı iletişim kurarak müşteri ile iyi anlaşabilmeniz, şikayetlere karşılık müşteriyi sakinleştirmeniz ve küstürmemeniz, bilemediğiniz bir konuda hızla önünüzdeki klavuzdan yardım alarak profesyönel bir hizmet sunmanızdır. Eğer bu özelliklere sahipseniz altı çizili faydaları sağlayabileceğiniz anlamına gelir ve muhtemelen bu işi almışsınızdır.

Bunu neden anlattım. Kendimizi pazarlamaktan söz ederken doğru yerde, doğru kişiye satış yapmanızı sağlamak istiyorum. Birçok özelliğiniz olabilir. Fakat karşınızdakinin ihtiyaçları doğrultusunda sahip olduklarınızdan bahsetmeniz kendinizi iyi satmanız için çok önemlidir.

Kendinizi servise sunarken yanına biraz sos ekleyebilirsiniz

Pozisyona uygun özelliklerimizden bahsettik. Fakat başvuran adayların çoğunda muhtemelen bu özellikler mevcut. Hatta birçoğu bu özelliklere sahip olduğunu bildiği için “Çağrı merkezi müşteri temsilcisi” aranıyor ilanına başvuru yaptı. Bir farkınız olmalı. Kendinizi daha iyi satmalısınız. Zihin pratiği yapabilmeniz adına bir örnek vermek istiyorum. Sonrasında bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.
Örnek: “Lisede şiir okuma yarışmasında birinci olmuştum”
Nasıl? Bu bir özellik değil. Anımızdan bahsediyoruz. Fakat şiir yarışmasında birinci olabilmek için iyi bir tonlamaya ihtiyaç olduğunu herkes tahmin edebilir değil mi? İşte bu da işin sosu. Kendini satmaktan bahsederken tam da bunu kastediyordum. Evet yakaladınız!

Hızlıadam’dan alıntıdır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s